Wiadomości SWM-owe 26.03.2023 - Zjazd SWM i plany

BK
· Przeczytasz w 4 min
Wiadomości SWM-owe 26.03.2023 - Zjazd SWM i plany
Photo by Shubham Dhage / Unsplash

Dużo się działo ostatnio i jest o czym pisać, ale postaram się zrobić to bardzo zwięźle :)

Zjazd ogólnopolski SWM 17-19 marca 2023

Na półmetku przygotowań do Świąt Wielkiej Nocy, w dniach 17-19 marca w Poznaniu rozpoczął się Ogólnopolski Zjazd Wolontariuszy Młodzi Światu. W spotkaniu wzięli udział wolontariusze SWM Wrocław, SWM Kraków i SWM Poznań, a także duszpasterze oddziału poznańskiego i krakowskiego.
Spotkanie wolontariatu salezjańskiego z całej Polski stało się okazją, żeby poznać ludzi, którzy mają podobne pasje, ponieważ praca w wolontariacie misyjnym, to w dużej mierze miłość tych ludzi, którzy chcą pomagać, czyli wolontariuszy, a do tych, którzy tej pomocy potrzebują w różnych częściach świata.
Jego tematyka w dużej części została poświęcona rekolekcjom, aby w dzisiejszych czasach, które nie wspierają nas w duchowym przeżywaniu Świąt, zatrzymać się,  zastanowić się nad naszą relacją z Bogiem, próbować ją pogłębić i autentycznie przeżyć najważniejsze dla chrześcijan Święta. Wolontariusze mieli okazję uczestniczyć nie tylko we wspólnej modlitwie, przeżywaniu Drogi Krzyżowej, Eucharystii, czy adoracji, ale również integracji.
Sobotnie przedpołudnie rozpoczęło się od wykładu poprowadzonego przez  br. Pawła Żuka z Klasztoru Karmelitów Bosych w Poznaniu, o roli i wartości kierownictwa duchowego, które było wstępem do konferencji o medytacji chrześcijańskiej, prowadzonej przez ks. Bartosza Kulczyka. Duszpasterz salezjański omówił szanse i zagrożenia związane z modlitwą medytacyjną,  a także warunki, jakie powinny być stworzone do prawdziwego przeżywania medytacji chrześcijańskiej, podkreślając przy tym istotę wsparcia kierownictwa duchowego. Swoją opowieścią misyjną podzieliły się  Dominika i Ewelina, wolontariuszki powrotne z misji w Kenii i Etiopii, a dopełnieniem zjazdu, było spotkanie z zaproszonymi gośćmi - Renatą i Krzysztofem Gibasiewicz z Kościoła Domowego, którzy podzielili się swoimi doświadczeniem w wychowywaniu dzieci.
Z pewnością był to ważny, wartościowy czas skupienia, przeżyty w salezjańskiej radości, skupieniu  i refleksji, niezbędnej do rozwoju duchowego i pracy nad sobą. SWM Młodzi Światu zaprasza do wspólnego działania. Kolejny zjazd ogólnopolski odbędzie się  za miesiąc w Krakowie. Już teraz zapraszamy !

Autor: Blanka

Wieczór filmowy 21 marca 2023

Nie napiszę jaki film oglądaliśmy, ale warto było przyjść. Bawiliśmy się doskonale. Po czasie pracy i przygotowań do Zjazdu SWM przyszedł też czas na czill-out.

1,5% podatku

Jeśli zastanawiasz się na co przeznaczyć w tym roku 1,5% twojego podatku, to zachęcamy Cię do wsparcia Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Oddział w Poznaniu (Numer KRS: 0000318637).

1,5%
Jeśli zastanawiasz się na co przeznaczyć w tym roku 1,5% twojego podatku, to zachęcamy Cię do wsparcia Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Oddział w Poznaniu (Numer KRS: 0000318637). Działamy już prawie 15 lat i co roku skupiamy się na kilku projektach udzielając m.in. pomocy finansowej placówkom…

Plany na 2023

Rozpoczynamy dwa projekty... jeden w Pariacoto (Peru) a drugi w Tipizie (Boliwia).

Rozpoczynamy pierwszy projekt misyjny w tym roku :).  Wracamy do Pariacoto (Peru), gdzie w zeszłym roku wspieraliśmy Siostry Klaryski w budowie jadłodajni dla dzieci i osób  w starszym wieku. Przekazaliśmy na ten cel 47.440 zł.
Pomieszczenia jadłodajni, a także kuchni, łazienki i rozmównicy są już wybudowane i mieszczą się na parterze budynku.   Teraz chcielibyśmy pomóc w budowie pokoi gościnnych, które będą znajdować się na piętrze tego budynku. Będą służyć  pielgrzymom z całego świata, którzy przyjeżdżają do grobów naszych Błogosławionych Męczenników Franciszkańskich Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka oraz osobom, które w tym miejscu pragną odbyć rekolekcje, zwłaszcza młodym dziewczętom rozeznającym swoje powołanie.
PROJEKT: PARIACOTO POKOJE DLA PIELGRZYMÓW i REKOLEKTANTÓW
CEL: 22.500 zł (5.000 USD) Rozpoczynamy pierwszy projekt misyjny w tym roku :). Wracamy do Pariacoto (Peru), gdzie w zeszłym roku wspieraliśmy Siostry Klaryski w budowie jadłodajni dla dzieci i osób w starszym wieku. Przekazaliśmy na ten cel 47.440 zł. Pomieszczenia jadłodajni, a także kuchni,…

Drugi projekt w Boliwii wymaga jeszcze doprecyzowania i informacje wyślemy niebawem :)

Spotkanie formacyjne 28 marca 2023

We wtorek 28 marca planujemy dość nietypowe spotkanie, które będzie związane z bezpieczeństwem organizacji pożytku publicznego (i danych osobistych) w internecie. Ostatnio było sporo ataków i przejęć m.in. kont na YT, że warto zapoznać się z tym zagadnieniem. Rozpoczynamy o 19:30, o 19:00 zaś tradycyjna herbatka.

Pozdrawiamy,
wolontariusze SWM Poznań